Lakowanie - Stomatologia dziecięca Bielsko Biała | Kids Smile Studio

Lakowanie

Bruzdy i szczeliny zębów to miejsca szczególne narażone na próchnicę. Największy procent próchnicy obserwujemy w zębach bocznych, gdzie anatomia sprzyja zaleganiu pokarmu i tworzeniu się ogniska próchnicowego. Aby temu zapobiec wykonujemy lakowanie, czyli wypełnienie wspomnianych bruzd płynnym materiałem, który wnika we wszystkie zakamarki powierzchni żujących i zabezpiecza zęby przed rozwojem próchnicy.
Przed lakowaniem wykonujemy ozonowanie, które dodatkowo zwiększa skuteczność całej procedury. Zabieg przeprowadzamy w ok.5-8 rok życia, kiedy pojawiają się szóstki, czyli pierwsze zęby trzonowe. Następnie kontynuujemy w wieku 10-12 lat, w miarę wyrzynania się kolejnych zębów trzonowych i przedtrzonowych.
Lakowanie można także przeprowadzić z powodzeniem u 2-3 latka. Jest to zabieg krótki i bezbolesny, który zostawia pozytywne wrażenia u dziecka. Zęby poddane lakowaniu kontrolujemy systematycznie na wizytach kontrolnych, w celu ewentualnego uzupełnienia laku, który może się wypłukać z czasem.