L jak Lakowanie - Kids Smile Studio - dziecięca ortodoncja

L jak Lakowanie

dentysta dla dzieci bielsko
K jak Kamień Nazębny
8 grudnia, 2017
stomatologia dziecięca śląsk
M jak zęby Mleczne
5 lutego, 2018

LAKOWANIE

Lakowanie – to zabieg, który przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Już w wieku 2-3 lat możemy chronić ząbki naszych pociech. Lakowanie to zabieg, który wykonuje stomatolog w gabinecie stomatologicznym. Polega on na aplikacji laku szczelinowego – preparatu, który uszczelnia zęby w tych miejscach, które są najtrudniejsze do wyczyszczenia i w tych, gdzie próchnica rozwija się najszybciej. Pamiętajmy, że lakować można wyłącznie zdrowe zęby. Dlatego upewnijmy się przed zabiegiem, które ząbki są przygotowane do zabiegu. Miejsca, które możemy leczyć to: bruzdy i szczeliny na powierzchniach zębów przeznaczonych do żucia pokarmów tzw. trzonowców oraz przedtrzonowców, a również ślepe otwory na siekaczach. Budowa zębów bocznych niestety sprzyja występowaniu próchnicy, ponieważ są tam bardzo trudne miejsca do wyczyszczenia tzw. szpary między zębowe, w których zalegają resztki pokarmowe oraz wnikają i namnażają się bakterie.

Szkliwo, które naturalnie chroni ząb przed próchnicą, jest znacznie cieńsze w bruzdach niż na powierzchni zębów. Niestety nie pomożemy swoim zębom, stosując jedynie dobrą dietę i dbając o higienę jamy ustnej. Najlepszym rozwiązaniem jest lakowanie zębów bocznych, które zabezpieczymy przed próchnicą.

Zęby dzieci szczególnie narażone są na występowanie próchnicy, ponieważ ich uzębienie jest mniej zmineralizowane niż zęby stałe u dorosłych. Zęby mleczne mają bardzo duży wpływ na wyrzynające się zęby stałe. Dlatego bardzo istotne jest, aby były zdrowe. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat w momencie pojawienia się szóstki. Ten pierwszy ząb trzonowy może pojawić się przed wypadnięciem wszystkich zębów mlecznych. Dlatego monitorujmy stan zębów i przeciwdziałajmy próchnicy, a będziemy cieszyć się ze zdrowego uśmiechu naszych dzieci.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram