ZĘBY MLECZNE
Zęby mleczne – potocznie nazywane mleczakami. Wyrastają między szóstym a trzydziestym miesiącem życia. Zazwyczaj dziewczynkom i dzieciom urodzonym w terminie wyrastają wcześniej niż chłopcom i wcześniakom. Zębów mlecznych możemy naliczyć 20 sztuk. (10 w szczęce i 10 w żuchwie). U dzieci nie występują zęby przedtrzonowe.
Czym mleczaki różnią się od zębów stałych?
Oczywiście budową. Zęby mleczne posiadają mniejsze i cieńsze korzenie. Dodatkowo, mleczaki posiadają obręcz zęba – otaczający koronę i oczywiście, gdy są bliskie wypadnięciu, są bardziej rozchwiane niż zęby stałe. Ponadto, widoczną różnicą jest również kolor: mleczaki są niebiesko-białe, a zęby stałe żółto-białe. Na szczęście mit, że o mleczaki nie trzeba dbać został już dawno obalony. Rodzice mają świadomość, że próchnica nie śpi i atakuje również zęby mleczne, a gdy zęby zaczynają się „wymieniać”, próchnica może przejść również na zęby stałe. Za przedwczesne wypadnięcie mleczaków również odpowiada próchnica i może spowodować ona późniejsze wady zgryzu lub mowy.
Kiedy wypadają zęby mleczne?
Najczęściej w 5. roku życia, lecz termin ten nie jest normą. Ten proces każde dziecko przechodzi indywidualnie i może on trwać nawet kilka lat. Zęby mleczne zazwyczaj wypadają symetrycznie – najczęściej zaczyna się od wypadnięcia jedynek, następnie dolne dwójki, w późniejszym czasie górne i tak po kolei. Dlatego dbajmy o pierwsze zęby przez codzienne szczotkowanie zębów i kontrolnych wizyt u stomatologa.